Informacje o wszawicy

Czym jest wszawica głowowa?mammaludwig1_picc

Wszawica głowowa jest chorobą wywołaną zarażeniem wszą głowową. Wszy pasożytują wyłącznie na owłosionej części skóry głowy i żywią się krwią człowieka. Okres przenoszenia trwa tak długo, jak długo żyją wszy lub ich jaja na żywicielu.

 

Jak wyglądają wszy głowowe?lupa

Wesz głowową charakteryzuje niewielki rozmiar od 3 do 4 mm. Nie posiada skrzydeł, ma krótkie odnóża oraz kłująco-ssące narządy gębowe. Dorosłe wszy przybierają barwę brązową. Jaja wszy głowowych nazywane są gnidami. Mają wielkość główki od szpilki oraz biało-brązowe zabarwienie. Umiejscowione są u nasady włosów za pomocą lepkiej substancji, którą same wytwarzają. Po 8 do 10 dniach wykluwają się z nich larwy wszy, które bytują podobnie jak dorosłe osobniki.

 

 

Cykl życia wszy głowowych cykl

Zdolność do rozmnażania wesz uzyskuje po 10-12 dniach od wyklucia. Dorosłe wszy przybierają barwę brązową, natomiast rozmiar dorosłej wszy można przyrównać do ziarna sezamu czy do główki szpilki. Długość życia dorosłej wszy trwa od 2 do 3 miesięcy i w tym okresie jest zdolna do zniesienia od 150 do 300 jaj (gnid).

 

.

Więcej w zakładce „O wszawicy” 

Pobierz materiały edukacyjne o wszawicy